Željko

Željko

Paraolimpijske igre u Parizu bile su istorijske za crnogorski paraolimpijski pokret, kazao je predsjednik Igor Tomić, navodeći da je ponosan na cijeli paaraolimpijski tim koji je Crnu Goru predstavljao na tom multi-sportskom takmičenju.

On je kazao da su, nakon Tokija 2021. i prve medalje, uspjeli da isti rezultat ponove i na Igrama u Parizu.

Put od Tokija do Pariza bio je mnogo težak, a sistem kvalifikacija našim sportistima bio je nikada teži. Iz tog razloga mogu da kažem da sam ponosan na cijeli tim. Prije svega na stonotenisera Filipa Radovića koji je izdržao pritisak lidera tima i još jednom osvojio bronzanu medalju, rekao je Tomić agenciji MINA.

Govoreći o rezultatu Radovića, kazao je da su možda svi sanjali da će napraviti korak više, jer je u Pariz došao kao drugi igrač svijeta.

Apsolutno nema nikakve zamjerke s obzirom da je u polufinalu imao nevjerovatnog Kineza Liana Haoa, koji je svoj puni kvalitet pokazao u finalnom meču, u kojem je imao tri meč lopte protiv prvog favorita, Poljaka Patrika Čojnovskog, rekao je Tomić.

On je istakao da ostaje žal što Radović u polufinalu nije iskoristio svoje šanse.

Imao je priliku, kada je kod gotovo izgubljene situacije u četvrtom setu i rezultata 8:4 za rivala, stigao do preokreta (9:8). Imao je zicer za 10:8 i priliku da izbori peti set. To je sport i to su neke nijanse koje su ovog puta Radovića ostavile na bronzanom postolju, ali zlatnog sjaja, rekao je Radović.

On je ponovio da je Radović još jednom ispisao istoriju crnogorskog sporta.

Ponosan sam i na strijelca Milana Đinovića, debitanta na Igrama u Parizu, iako je rezultatski bio ispod svog renomea i očekivanja. Imajući u vidu da je prvi put na Paraolimpijskim igrama kapa dolje i siguran sam da je pred njim sjajan ciklus ka igrama u Los Anđelesu, rekao je Tomić.

On je podsjetio da su Igre u Parizu bile prve i za Maju Rajković i da je do francuske prijestonice u takmičarskom smislu došlo svega šest bacačica koplja.

Rajković može biti zadovoljna tom privilegijom, punim Stadionom Francuska i više od 70 hiljada gledalaca u trenucima kada je bacala koplje, rekao je predsjednik POK-a.

On je istakao da je stonoteniser Luka Bakić na svojim drugim Igrama možda bio ispod takmičarskog rezultata, ali da to ne umanjuje njegovu vrijednost.

Uspio je da se plasira među samo 14 stonotenisera svijeta koji su stigli do igara u Parizu. Nije imao sreće u žrijebu, u sistemu direktnog ispadanja, gdje je u osmini finala naletio na u Parizu sjajnog Japanca Mahira Funajamu, rekao je Tomić.

Komentarišući uspjeh paraolimpijskog tima, on je naglasio da je Crna Gora među 80 i nešto država koje su osvojile medalju u Parizu.

Gotovo stotoinu država je ostalo bez odličja. To je najbolji pokazatelj ovog rezultata, rekao je Tomić.

On je kazao da rezultat crnogorskog paraolimpijskog tima nije samo medalja.

Cio tim funkcionisao je kao jedna porodica. Veliko priznanje našim trenerima i kancelariji POK-a, na čelu sa generalnim sekretarom, u Parizu šefu paraolimpijske misije, Milošu Ranitoviću. On je perfektno do kraja doveo cio paraolimpijski proces, posebno uspješnog boravka crnogorskih sportista u paraolimpijskom selu gotovo 15 dana, rekao je Tomić.

Crnogorska delegacija u ponedjeljak ujutro, preko Beča, vraća se u Crnu Goru, a dolazak na podgorički aerodrom očekuje se oko 14 sati.

 

Izvor: RTCG

Pripremila: Dajana Vuković

utorak, 10 septembar 2024 07:01

Rajković šestoplasirana u Parizu

Crnogorska paraatletičarka Maja Rajković kao šestoplasirana završila je takmičenje u bacanju koplja na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Ona je danas u kategoriji F54 (bacanja iz specijalizovane stolice), u debiju na najvećoj svjetskoj sceni, nastup završila sa rezultatom 12,63 metra.

Najbolji hitac bacila je u posljednjoj, šestoj seriji.

U ostalim serijama koplje je letjelo 12,26, 12,32, 11,98 i 12,51 metar.

Pred gotovo prepunim tribinama Stadiona Francuska pobijedila je Nurkon Kurbanova iz Uzbekistana, sa novim svjetskim rekordom 21,12 metara.

Ona je zvanična i dvostruka uzastopna svjetska šampionka i srebrna u Tokiju.

Srebrna je bila Flora Ugvunva iz Nigerije, zlatna iz Tokija i Rio de Žaneira sa rezultatom 19,26 metara.

Pobjedničko postolje kompletirala je Elham Salehi iz Irana sa sa 16,24 metra.

Rajković je zaključila nastup crnogorskih sportista na Igrama u Parizu.

Najznačajniji rezultat ostvario je stonoteniser Filip Radović, koji je osvojio bronzanu medalju.

U osmini finala zaustavljen je Luka Bakić, dok je strijelac Milan Đinović bio 26. u kvalifikacijama.

 

Izvor: Paraolimpijski komitet Crne Gore

Igor Tomić – sinonim za energiju, posvećenost, upornost, istrajnost, profesionalnost. U prvom planu učitelj i prijatelj paraolimpijaca, a potom i predsjednik Paraolimpijskog komiteta Crne Gore.

Neko ko bi mogao, ali i trebao da bude primjer za sve, kako jedan čovjek na funkciji razmišlja i kako radi. Cijeli svoj život posvetio je paraolimpizmu i danas itekako može biti ponosan na sve što je uradio i izgradio zajedno sa svojim saradnicima.

Tokom naše posjete Parizu izdvojio je vremena i za Lob Sport (na čemu smo mu posebno zahvalni). Bez obzira na to što smo razgovor usljed nedostatka vremena vodili u ranim jutarnjim časovima Tomić je bio pun energije i spreman da sa nama podijeli sve svoje utiske i osjećanja iz prethodnog perioda u Parizu.

Naravno, prva i nezaobilazna tema je bila nova paraolimpijska medalja Filipa Radovića.

Kada je u pitanju ovaj paraolimpijski ciklus treba reći da je rezultat Filipa Radovića ovdje samo kruna njegovog rada još od Tokija, i nestvarnog momenta kada je osvojio prvu paraolimpijsku medalju, do ovoga od prije par dana kada je sve to potvrdio. Ima jedan takav kontinuitet nevjerovatnih igara, posebno u ovom kvalifikacionom paraolimpijskom dijelu gdje je bukvalno od finala Evropskog prvenstva u Šefildu u septembru prošle godine do polufinala Paraolimpijskih igara odigrao ciklus kvalifikacija bez ijednog poraza osvojivši svaki turnir. To je jedan jako respektabilan rezultat, izuzetno težak put i to ga je ovdje dovelo kao drugog igrača svijeta, započinje Igor Tomić.

Upravo ta činjenica da je Filip u Pariz stigao kao drugi igrač svijeta je samo po sebi veliki pritisak, međutim on je sve to iznio na nevjerovatan način.

Taj momenat da je došao kao favorit ovdje je veliki pritisak. To dijete, mada možda više i nije dijete, ali jeste moje dijete, nosi to sve na nestvaran način. Pokazao je to protiv mladog Čileanca koji je izuzetan i nezgodan igra u četvrtfinalu čime je donio Crnoj Gori još jednu paraolimpijsku medalju. Nevjerovatno je kada kažete da na dvije uzastopne Paraolimpijske igre imate medalju. Kapa dolje za Filipa Radovića i za njegov karakter, čvrstinu, temperament, snagu jer se kompletan momenat očekivanja srušio na njegova leđa. Filip to umije da nosi i ovo je jedan rezultat koji ima posebnu težinu.

Naravno, postoji određena žal što naš najbolji stonoteniser nije otišao i korak dalje u odnosu na Tokio. Međutim, preko puta sebe imao je fantastičnog Lian Haoa koji je svoj kvalitet potvrdio i u velikom finalu gdje je imao tri meč lopte protiv Patrika Čojnovskog – igrača koji nije poražen već osam godina.

Ostaje svakako žal za polufinalnim mečom protiv velikog Lian Haoa koji je to dokazao i u finalu u kojem je imao čak tri meč lopte protiv jednog nedodirljivog i neprikosnovenog Patrika Čojnovskog. Tu smo vidjeli kakav se tenis igra na Paraolimpijskim igrama. I u tom polufinalu Filip je uprkos nešto lošijoj igri itekako imao svoje šanse. Sjetimo se četvrtog seta u kojem je na svoj karakter preokrenuo zaostatak od 8:4 na 9:8 i imao zicer za 10:8 i poslije da odvede meč u peti set. Ali, to su neke finese velikih majstora kakvi su Radović, Lian Hao, Čojnovski i sada moramo da budemo svjesni da zaista imamo jednog od najboljih igrača na svijetu, naglašava predsjednik POK-a.

Emocije su bile prisutne kod svih poslije Radovićevog plasmana u polufinala. Ipak, utisak je nekako da je posebno kod Tomića eruptirao taj vulkan emocija i suza. Smatra da bez toga ovaj posao ne bi mogao ni da se radi.

Nositi i raditi ovaj posao može samo osoba koja ima iskrene emocije. Ja mislim da te emocije ima cijela crnogorska paraolimpijska porodica, u šta ste se mislim i vi uvjerili ovih dana, koji način ona funkcioniše. Da je ovo iskreno, čisto, i u momentima slaganja i u momentima neslaganja, da nema zareza među ljudima i da je jedna riječ koja nas povezuje emocija. Upravo ona je pokretač svih ovih rezultata. Vidjeli ste suze Filipa Radovića poslije četvrtfinala, e sad zamislite šta je bilo u tom momku u tom meču i kako on to može da iznese. Ja sam imao privilegiju da 21 godinu, od kada radim sa djecom sa invaliditetom i skoro dvije decenije od kada radim sa crnogorskim paraolimpijcima mahom u trenažnom procesu, ali i u organizaciji rada Paraolimpijskog komiteta Crne Gore, više puta doživim ovakve trenutke. Oni su nekada toliko teški, a sa druge strane toliko lijepi da to nešto što čini suštinu bitisanja i čovjeka koji radi ovaj posao i samog ovog pokreta.

Sljedeće pitanje je bilo – da li Crna Gora dovoljno cijeni sada već dvije paraolimpijske medalje Filipa Radovića? Igor je mišljenja da iz godine u godine svijest o veličini tih rezultata raste.

Ja mislim da iz godine u godinu sve više cijenimo, što je jako dobro. Ja mogu reći šta je bio paraolimpizam prije skoro dvije decenije kada smo počinjali sa ovom pričom, koliko je to bilo stidljivo i trnovito razvijati, ali mogu vam i pričati šta je paraolimpizam danas i kako je Crna Gora dočekala ovaj rezultat. Nikad nije bilo ovako. Puno se radujem, mislim da Crnoj Gori treba ovakvih stvari jer to je nešto što nepodijeljeno veliča Crnu Goru. Mislim da je ovaj rezultat došao u pravo vrijeme i za crnogorski sistem sporta i generalno neku atmosferu. Mislim da je Crna Gora zaista prepoznala vrijednost, ne samo sportskog aspekta, ja to često naglašavam kada je pitanju paraolimpizam, već i aspekta društvene nadogradnje, integracije i inkluzije onog benefita koji iskonski nosi sport kao branšu. Sport je najljepša stvar koja može da se desi jednom sistemu i zbog toga razloga svi moramo da ga njeguje na jedan drugačiji i pažljiviji način, smatra Tomić.

Veliko je odricanje potrebno kako bi se došlo do vrhunskog rezultata kakav je Filipov. Pokušali su iz Paraolimpijskog komiteta da učine da se Radović, kao i ostatak tima, osjeća u Parizu kao kod kuće.

U Gradu svjetlosti bili su prisutni i prvi Filipov trener, Čedo Damjanović, uz naravno njegovog trenera Vladimira Marića. Tu je bio i otac cetinjskog čuda od djeteta, Ratko. Dakle sve je urađeno da se Filip osjeća lagodno u glavnom gradu Francuske.

Ako govorim samo o Radoviću hoću da znate da je to nevjerovatan momenat odricanja. Sport kojim se on bavi podrazumijeva po dva treninga dnevno po 4-5 sati stonog tenisa, a na sve to se nadovezuje fizička i psihička priprema. Vidjeli ste šta su Paraolimpijske igre i kako cijeli ciklus odricanja i pripremanja stane u jedan poen, jedan set. Kako su tanki lomovi od poraza do pobjede. E da sve te kockice složite i da dođete ovdje među 186 država svijeta i odigrate meč protiv igrača iz Kine u kojoj je stoni tenis nacionalni sport i da posložite stvari tako da u tom meču dođete do pobjede to su jako velika odricanja, teške i duge pripreme. Takođe, tu je zahtjevan stručni rad na šta sam posebno ponosan i nikako ne smijem da zaboravim, svi ljudi koji su trenirali Filipa Radovića su ovdje u Parizu. O tome Paraolimpijski komitet jako vodi računa, pa su tu sa nama i Filipov prvi učitelj, Čedo Damjanović, kao i njegov sadašnji trener, Vladimir Marić, koji je donio poseban šmek Filipovom uspjehu. Tu ne možemo zaboraviti ni velikih osam godina koje je proveo sa čuvenim Nikolajem Lupuleskuom. Kad sve to složite, a uz to imate jednu stabilnu i snažnu podršku porodice, vidjeli ste da je dio familije Radović bio tu sa nama, onda znate da je taj rezultat veliki, zaslužen, teško isklesan, ali i ponos za sve nas.

Motivacija su mu njegovi, kako ih on zove, đaci. Posebno ga kupuju njihovom kulturom i vaspitanjem. Ne planira da napušta paraolimpizam ni kada napusti funkciju predsjednika Paraolimpijskog komiteta Crne Gore.

Svaka nova generacija mojih novih đaka je moj novi motiv. Kada sam krenuo da radim paraolimpizam počeo sam da ga radim kroz igru sa tada malim đacima, a kasnije velikim paraolimpijcima kao što su Marijana Goranović, da ne pominjem neki njen razvojni puttroje Paraolimpijskih igara, dvije evropske medalje i tako dalje. To je motivacija. Druga stvar je njihov odnos prije svega prema meni lično. Tu ću možda da budem onako krajnje subjektivan, ali toliko ljubavi koju oni meni vraćaju ne samo sportskim rezultatom, svi mi u Crnoj Gori volimo rezultat, nego tim dnevnim nivoom pažnje, tom njihovom kulturom, vaspitanjem i načinom u kakve se oni ljude grade. To je moja motivacija i moj životni poziv. Trenutno na mjestu koje obavljam u Paraolimpijskom komitetu, ali i kada to završi ja iz Paraolimpijskog komiteta ne idem nigdje. Imam tu još puno posla i mislim da imam puno nekih novih motiva da pomognemo svim mojim nasljednicima i novim generacijama sportista, ističe glavni čovjek POK-a.

Smatra da su ljudi koji ostaju u paraolimpizmu heroji. Nema tu finansijskih motiva već su to oni pravi, iskonski i sportski motivi.

Ostati u paraolimpizmu je za mene odvažno i svi ti ljudi koji su ostali godinama tu su za mene veliki ljudi i heroji. Raditi trenažni proces sa osobama sa invaliditetom i vrhunskim paraolimpijcimatu motiv nije kao većini sportskih radnika u svijetu, finansijski, toga ovdje nema. Ti ljudi su puni ljubavi, često prinuđeni i da improvizuju dosta stvari u stvaranju šampiona. Ali to su neki motivi koji su iskonski, jaki, trajni, vrijedni i koji su temelj na čijim osnovama ja utičem na veliki broj đaka, a sa druge strane utičem i na svoju djecu za koje često čovjek zbog ovakvih poslova ima i malo vremena.

Na svakom koraku je uočljivo da Paraolimpijski komitet naše države funkcioniše kao jedna velika porodica. Funkcije apsolutno nisu bitne već sama atmosfera, svi pomažu jedni drugima u teškim momentima, što se i vidjelo poslije nastupa Luke Bakića i Milana Đinovića koji su bili ispod očekivanja.

Vidjeli ste i sami. Prvi takmičarski dan Paraolimpijskih igara je bio jako težak za nas. Milan Đinović ispod očekivanja, Luka Bakić poraz u osmini finala, pritisak dodatni. Vidjeli ste šta to jednu mučnu atmosferu kad otvorite loše Paraolimpijske igre i kako se to kompenzuje kada ovdje dođe dio golbal reprezentacije, dio prijatelja, dio familija naših paraolimpijaca i kako od toga možemo da napravimo jednu sjajnu atmosferu i da već sjutra dan imamo jedan šampionski dan i da na krilima toga imamo medalju Filipa Radovića. Ja sam ovdje rekao i jednu činjenicu kako smo poslije medalje Filipa Radovića plakali, a kako smo se smijali poslije poraza u polufinalu od Kineza. Morate da shvatite da je to naše zajedništvo i atmosfera koja tu vlada razlog svih ovih rezultata posljednjih godina. Nije lako stvoriti, a još teže održati takvu atmosferu. Svi smo mi ljudi sa svojim manama i vrlinama, ali čini mi se da smo uspjeli to da izgradimo to na jedan nevjerovatan način i teško sad može šta promijeniti ovaj jedan momenat kolektivne ljubavi i zadovoljstva.

Potom smo se dotakli upravo Milana Đinovića. Tomić vidi našeg parastrijelca kao veliku perspektivu za naredne Igre koje se održavaju u Los Anđelesu za četiri godine. Dovođenjem trenera Željka Božovića, ali i pomoćnika Ratka Drobnjaka cilj je bio napraviti identičnu atmosferu kao onu koju oni imaju u Beranama gdje Đinović trenira.

Teško je sve to. Đinović je prvi put na Paraolimpijskim igrama i on je naše suvo zlato sa jedinim divni čovjekom i njegovim trenerom Željkom Božovićem, a ovdje je bio i njegov pomoćni trener Ratko Drobnjak. Htjeli smo da napravimo atmosferu one njihove svakodnevnice u Beranama gdje oni grade jednu veliku priču. Đinović je suvo zlato atmosfere ovoga pokreta. Vidjeli ste o kakvom se momku radi, kao da je sa nama 20 godina, a ne tek dvije godine. Definitivno nije izdržao pritisak toga dana u Šatoruu. Taj momak na današnji dan možda ne vrijedi finala Paraolimpijskih igara, mada je njegov najbolji lični rezultat iznad toga, ali kažem možda trenutno ne vrijedi jer je rezultat za finale bio stvarno jako izazovan i težak. Ipak, siguran sam da vrijedi da bude među 20 najboljih na ovim Paraolimpijskim igrama. Završio je 26, ali to su neke nijanse i tu ne mogu ništa da zamjerim. Ovoga puta se nije izborio, ali već do Los Anđelesa se nadam da će uz neke iskustvene momente koje ga očekuju u narednom periodu biti još bolji. U Đinoviću imamo jedan ozbiljan kvalitet i u to su me uvjerili veliki svjetski stručnjaci koji su ga jako primijetili i koji imaju pohvalne riječi za njega, naglašava Tomić.

Luka Bakić nije imao sreće u žrijebu. U osmini finala sačekao ga je možda i najjači mogući rival, Japanac Funajama. Ipak, jasno je da je naš stonoteniser popustio pod pritiskom i odigrao daleko ispod svojih realnih mogućnosti.

Luka je moje dijete koje znam još od dječačkih dana. Malo i nije imao sreće da budem iskren. U osmini finala je za protivnika imao furioznog Japanca Funajamu koji je kasnije u četvrtfinalu namučio jednog Matea Bohasa koji je jedva na krilima publike prošao do polufinala Paraolimpijskih igara, a inače je bio drugi u Tokiju. Međutim, to nije opravdanje. Bakić u tom meču zaista nije bio na svom nivou, nije uspio da se izbori sa pritiskom. Nije prvi put da ima takav pritisak, često je kod njega prisutan taj momenat. Od briljantnosti stonoteniske igre do momenta kada to nije ni blizu nivoa njegove igre. Ipak, mislim da je pred njim još mnogo dobrih turnira, a i Paraolimpijskih igara.

Nada se Tomić da će već u Los Anđelesu vratiti ekipni dio takmičenja koji bi omogućio Crnoj Gori da se sa brutalnim duom Bakić-Radović bori za još koju paraolimpijsku medalju. Takođe, njih dvojica bi imali šansu da kao reprezentacija predstavljaju svoju zemlju.

Posebno bih se radovao kada bi se, kao što postoje neke najave iako nije još definitivno, vratio ekipni dio takmičenja u sljedećem paraolimpijskom ciklusu. Tako bi Bakić i Radović u Los Anđelesu imali ono što je zaista falilo ovdje u Parizu, ekipno takmičenje gdje bi predstavljali svoju zemlju kao reprezentacija, ističe Tomić.

Posljednjeg takmičarskog dana Paraolimpijskih igara Crnu Goru će u bacanju koplja, u kategoriji F54 (bacanja iz specijalizovane stolice) predstavljati Maja Rajković. Tomić sa velikim ponosom i uvažavanjem govori o crnogorskoj paraatletičarki.

Ostao je moj heroj, moj simbol paraolimpizma kakav je dama i persona Maja Rajković. Ona je sportski brilijant, jedan primjer mlađim generacijama kako treba definicija da se sprovodi u životu i praksi. Ostao nam je jedan rasterećen njen nastup posljednjeg takmičarskog dana. Ona je veliki uspjeh napravila već dolaskom ovdje. Plasirala se u vrlo mali broj žena koje su stigle u Pariz i to kao 4. na prošlogodišnjem Svjetskom prvenstvu. Totalno rasterećeno ulazimo u taj nastup, samo da ona pogodio svoj bioritam toga dana. Radujem se njenom ličnom rekordu, ako Bog da, šta god on da donese ovdje na Igrama. Maja je ispunila svoj san i meni lično kada mi je obećala da će biti paraolimpijka, a to je onaj suštinski učesnik ovih Paraolimpijskih igara i ja mislim da će ona na prepunom stadionu u Sen Deniju takođe da zablista i da nam uljepša nastup cijelog crnogorskog paraolimpijskog tima u Parizu.

Praktično već od sjutra počinje operacija Paraolimpijske igre Los Anđeles 2028. Predsjednik Paraolimpijskog komiteta Crne Gore ističe da postoje ambicije da u Sjedinjenim Američkim Državama po prvi put imamo i predstavnike u ekipnim sportovima.

Naravno riječ je o golbalistima Crne Gore. Podsjeća Tomić da je Crna Gora na Evropskom prvenstvu savladala finalistu ovog paraolimpijskog turnira, Ukrajinu.

Ima. Moj san bi bio da se po prvi put pojavimo i sa ekipnim sportom u Los Anđelesu. Naši golbalisti, koji su ovih dana i bili ovdje u Parizu, su takođe jedan veliki adut crnogorskog parasporta. Mala je baza naših igrača, ali to što oni imaju u svojim glavama, rukama i nogama sa svojom strukom profesorom Čurovićem i asistentom Bulatovićem to je veliki benefit. Gledali smo ovih dana kako se golbal razvija. Ovdje je stiglo samo osam reprezentacija svijeta. Vidjeli smo da je Ukrajina, naš veliki prijatelj, ali i golbal rival, stigla do finala. Ona Ukrajina koju je Crna Gora pobijedila na otvaranju Evropskog prvenstva u Podgorici kod povrede Nikole Nikolića. Mi smo kasnije hendikepirani ispali u B diviziju, a oni su postali prvaci Evrope. Ukrajinci su ovdje najveće iznenađenje ovoga turnira i parametar da Crna Gora ima elitnu golbal reprezentaciju, za koju ja mislim da punu zrelost može da doživi u procesu kvalifikacija za Paraolimpijske igre u Los Anđelesu kroz dva Evropska i jedno Svjetsko prvenstvo i da dosanjamo da imamo i kolektivni sport na Igrama. To je onako jedna od mojih primarnih želja u ovom paraolimpijskom ciklusu. Uz naravno Đinovića, Bakića, Filipa i Maju na još jednom većem nivou i punoj zrelosti i naravno ostale koji će se boriti za Los Anđeles siguran sam da će Crna Gora imati rezultatski i jednu stepenicu više u odnosu na Tokio i Pariz, jasan je Tomić.

Kako kaže brod POK-a je na vrlo stabilnom kursu. Ipak, nada se da će se kroz neka rješenja prije svega zakonska Paraolimpijski komitet Crne Gore imati još snažniju potporu.

Ovaj brod je na vrlo stabilnom kursu. Sada ću reći, ali i ostati malo nedorečeni sa Igorem Tomićem na čelu i bez njega na čelu. Ovaj brod ima jako dobre mornare i onaj dio tima koji nosi i ovdje nema nazad. Sve ovo treba mi dodatno u Crnoj Gori da unaprijedimo kroz neka sitna zakonska rješenja gdje će ovaj ovaj brod imati tu stabilnu potporu da sve izazove sistemski rješava, a ne na krilima entuzijazma bilo kojeg pojedinca, od ciklusa do ciklusa, od ministra do ministra. Nego da ga rješavamo sistemski i da naši paraolimpijci, ali i svi sportisti u Crnoj Gori znaju šta sistem države njima daje, šta ih sleduje. Ovo stalno ponavljam i uvijek ću ponavljati, ovo je branša u kojoj je sve mjerljivo. Ovdje je sekunda sekunda, metar je metar, poen je poen. Tačno znate šta ste bili u jednom ciklusu, drugom i trećem. Iz tog razloga treba da budemo pošteni prema našim sportistima, našem najvećem blagu i da im sistemski uredimo put razvoja od onog početnog nivoa do ovog vrhunskog kakav je Filip Radović bude lakši, iskreniji, pošteniji i otvoreniji, naglašava naš sagovornik.

Smatra da se sistem ne samo u POK-u već i u ostalim savezima ne može igraditi ukoliko budemo gledali samo svoje dvorište. Njegov san i misija dok je u sportu, a kako kaže biće dok je živ, da svi funkcionišu zajedno i u dobrim i lošim momentima.

U tom smislu mislim da crnogorski Paraolimpijski komitet i svi ostali savezi mogu da dobiju dodatnu snagu i mislim da smo na dobrom putu da kao porodica to izgradimo u Crnoj Gori. Međutim, to ne možemo da gradimo gledajući samo dvorište svoje kuće, to moramo da gradimo bez sujete, ljubomore, timski, zajedno, da se svi radujemo zajedničkom rezultatu, da svi budemo jedni uz druge u zajedničkim problemima i tu će svakom pojedincu biti lakše. To je moj san i moja misija dok sam u sistemu crnogorskog sporta, a biću dok sam živ, nevezano za pozicije i funkcije to me nikada nije zanimalo. Vidjeli ste i ovdje kako funkcioniše predsjednik Paraolimpijskog komiteta Crne Gore i koliko mi zapravo predsjednika ovdje imamo. Ali ste isto tako vidjeli koliko imamo i asistenata, trenera i pomagača i kako sve to može lijepo da se podijeli i da zaključim jednom velikom filozofskom frazom sreća je veća, a tuga manja kada se podijeli i to je suština našega posla, zaključio je razgovor za Lob Sport Igor Tomić.

 

Izvor: Lob Sport

Pripremila: Dajana Vuković

Naši predstavnici Goran Mastilović i Mirko Miličić  učestvovali su na Seminaru Inicijativa za više aktivnosti, a manje invalidnosti, u okviru istoimenog Projekta, a koji je organizovao Sportski savez osoba sa invaliditetom Šabac, a koji se održao u ovom gradu, u periodu od 26. avgusta 2024. do 1. septembra 2024.

Osim umrežavanja sa srodnim organizacijama iz zemlje i regiona i razmjene iskustava o položaju osoba sa invaliditetom, na Seminaru je bilo riječi i o rezultatima koji su postignuti zahvaljujući angažovanju ovih udruženja/organizacija na regionalnom nivou, kao i o primjerima dobrih i loših praksi koje su prepoznate na lokalnom i nacionalnom nivou. Predstavnici svake organizacije ukratko su ispričali o svom djelovanju te na koji način oni doprinose rješavanju problema s kojima se susrijeću osobe s invaliditetom. Kroz aktivno učešće, naši predstavnici imali su priliku da čuju i podijele iskustva o različitim aspektima života osoba s invaliditetom.

Ovom prilikom, naši predstavnici imali su priliku da upoznaju predstavnike organizacija i ustanova iz Šapca koje se zalažu, i zagovaraju, prava osoba s invaliditetom. Gosti su bili direktorica Centra za socijalni rad, predstavnica Caritasa, članica gradskog vijeća za socijalna pitanja, rad i zapošljavanje, predstavnice specijalne Osnovne škola Sveti Sava, predstavnici Saveza slijepih i slabovidnih Šabac i Sportskog kluba slijepih i slabovidnih Čivija, te predstavnice Udruženja “MS” Šabac.

Projekat Inicijativa za više aktivnosti, a manje invalidnosti UMHCG sprovodi u saradnji s glavnim nosiocem projekta, Sportskim savezom osoba sa invaliditetom Šabac, iz Srbije, i ostalim partnerima koje čine nevladine organizacije: Udruga Zaželi i Udruga za promicanje aktivnog sudjelovanja Studio B (Hrvatska), Sportski klub za slijepe i slabovidne Centar Sarajevo (Bosna i Hercegovina) i NVO Prima (Crna Gora).

ponedeljak, 02 septembar 2024 11:13

Bakić nije uspio da se plasira u četvrtfinale

Crnogorski paraolimpijac Luka Bakić nije uspio da se plasira u četvrtfinale stonoteniskog turnira na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

On je danas u meču osmine finala kategorije S 10 poražen od Japanca Mahira Funajame 3:0 (11:7, 11:9 i 11:5).

Duel osmog i devetog stonotenisera svijeta, odigran pred punim tribinama, zasluženo je pripao japanskom stonotenisreru, koji je iskoristio lošije izdanje Bakića i zasluženo i iznenađujuće lako slavio.

Baš mi je krivo, više zbog pristupa, nego zbog poraza. Najmanje je bitno hoću li pobijediti ili izgubiti, već kako se odigra. Bio sam na veoma lošem nivou, nijesam mogao da nađem svoj ritam. On je to iskoristio i zasluženo slavio, rekao je Bakić.

Bronzani iz Tokija, Filip Radović, kao drugoplasirani igrač na Svjetskoj rang listi, bio je danas slobodan u osmini finala.

U četvrtfinalnom meču, vrijednom bronzanog odličja, sjutra u 17 sati i 45 minuta čeka ga Čileanac Manuel Ečaveguren, koji je na startu bio bolji od Španca Hoze Manuela Ruiza Rejesa 3:1.

Prvi meč i odmah za medalju. Neće biti lako, treba se izboriti sa pritiskom. Prvi put ću igrati pred ovakvom atmosferom, dvorana je konstantno puna. Nadam se da ću to iskoristiti u pozitivnom smislu i pobijediti, rekao je Radović.

Govoreći o narednom rivalu istakao je da je ishod osmine finala očekivan, jer je Čileanac dobio posljednja dva međusobna duela.

Dobro se poznajemo, nadam se da cu sprovesti svoju taktiku i šobjedom obezbijediti pobjedničko postolje, rekao je Radović.

Iznenađenje je priredio Brazilac Klaudio Masad, pobjedom protiv Austrijanca Kristijana Gardoša.

Direktan plasman među osam najboljih, kao i Radović, osigurao je Poljak Patrik Čojnovski, zvanični evropski, svjetski i olimpijski šampion.

 

Izvor: Paraolimpijski komitet Crne Gore

Tokio, pa Pariz - sjajni stonoteniser sa Cetinja donio Crnoj Gori još jednu medalju sa Paraolimpijskih igara.

Grad svjetlosti obasjala je još jedna crnogorska medalja za istoriju - baš kao prije tri godine u Tokiju i ovog ljeta u Parizu jedne od najljepših stranica našeg sporta pisao je Filip Radović.

Stonoteniser sa Cetinja donio je svoj zemlji dva bronzana odličja sa Paraolimpijskih igara, iz ugla Crne Gore jednako vrijedna kao da su bila i nešto sjajnija.

Ponosan sam na sebe što sam nakon Tokija uspio da ponovo osvojim bronzanu medalju, poručio je Radović iz Pariza.

Sanjao je i finale, želio da još jednom obraduje Crnu Goru, ali ovog puta Lian Hao je bio bolji.

Zaista mi je krivo što nisam izborio finale i barem potvrdio drugo mjesto sa Svjetske rang liste, jer iskreno mislim da sam tokom protekle dvije godine pokazao da zaslužujem to mjesto, dodao je sjajni momak sa Cetinja.

U borbi za finale sa druge strane mreže imao je rivala kojeg je često dobijao u posljednje vrijeme, ali kao što je i sam ranije rekao jednostavno desio se dan za revanš.

Poslije tri vezana trijumfa u međusobnim duelima morao nekada doći i poraz ovoga puta je bilo tako, istakao je Radović.

Filip je mnogo puta pokazao da je veliki i u porazu - tako je i sada.

Kineski takmičar je jednostavno bio bolji i zasluženo pobijedio - čestitam mu na tome, podvukao je Radović.

Vladimir Marić, trener naše stonoteniske reprezentacije, naglasio je da je Filip ostvario ono zbog čega je i stigao u Pariz.

Ispunio je osnovni cilj i osvojio bronzanu medalju, iako smo svi željeli i očekivali da ode i korak više, da odigra željeno finale sa Poljakom Patrikom Čojnovskim. Nažalost, Kinez je bio bolji i zasluženo pobijedio, kaže Marić.

Kada su u putanju najveća takmičenja bronza iz Pariza ukupno je sedma medalja za Radovića - uz dva odličja sa Paraolimpijskih igara, osvojio je i četiri pojedinačna (dva srebra i dvije bronze) i jedno ekipno evropsko odličje (bronzano).

Crnu Goru je u ovom sportu na Paraolimpijskim igrama predstavljao i Luka Bakić.

Baš kao Filip i Luka je u Pariz došao spreman, odradili smo dobre pripreme. Nažalost nije imao sreće na žrijebu i dobio je najtežeg mogućeg rivala u osmini finala Japanca Mahira Funajamu. Nije odigrao na svom nivou i nažalost već u osmini finala završio je takmičenje", naglasio je Marić.

 

Izvor: Vijesti

Pripremila: Dajana Vuković

Podgorica, Pariz, (MINA) – Paraolimpijci Crne Gore odnosom prema zastavi, trudom na terenu i ukupnim ponašanjem u Parizu, učinili su da se svaki Crnogorac koji se nađe u Francuskoj, osjeti ponosnim, kazao je crnogorski ambasador Ivan Ivanišević.

On je, na prijemu crnogorskih paraolimpijaca u Ambasadi Crne Gore u Parizu, rekao da postoje dani u diplomatskom svijetu koji su ljepši od drugih.

Danas je meni jedan od najljepših dana u diplomatskoj karijeri. Imao sam zadovoljstvo da u Ambasadi Crne Gore dočekam dvostrukog osvajača medalje sa Paraolimpijskih igara, Filipa Radovića, momka koji nam je svima učinio srce ogromnim, kazao je Ivanišević.

On je rekao da je Radovićeva medalja rezultat nevjerovatnog ličnog truda, vanredne posvećenosti njegove porodice i prijatelja i temeljnog rada Paraolimpijskog komiteta Crne Gore.

Imao sam priliku da ovih dana uvjerim kakva je to porodica i kakav je osjećaj vodi te ljude kroz sve napore koji se sprovode ovih dana, a sve nas koji smo imali privilegiju da ih pratimo na takmičenjima, uvjeri da kad postoji volja, postoji postoji sve, kazao je Ivanišević.

 

Izvor: Mina

Pripremila: Dajana Vuković

Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG) i ove godine nastaviće sa pružanjem Besplatne pravne pomoći ženama s invaliditetom i njihovih porodica.

Ova aktivnost podrazumijeva kontinuirano pružanje besplatnog pravnog informisanja, besplatnih pravnih savjeta i pravno zastupanje žena i djevojaka s invaliditetom i njihovih porodica.

Cilj pružanja usluga besplatne pravne pomoći je da se žene i djevojke s invaliditetom podstaknu na aktivnije zalaganje za svoja prava, uključujući i informisanje o mehanizmima zaštite od diskriminacije i upotrebu pravnih sredstava i pravnih lijekova u slučaju povrede prava po bilo kom osnovu i/li diskriminacije po osnovu invalidnosti.

Redovnim pružanjem besplatne pravne pomoći (pružanjem pravnog obavještenja i davanjem pravnih savjeta, informacija) žene i djevojke s invaliditetom imaće priliku da se informišu i upoznaju s pravima iz raznih oblasti, a posebno u oblasti socijalne i dječje zaštite, rada i zapošljavanja, postupaka pred organima, uključujući i postupke pred sudom (upravni sporovi, građanske parnice, krivični postupci i sl). S druge strane, u cilju pravičnog suđenja i sudske zaštite osoba s invaliditetom, aktivnim pružanjem besplatne pravne pomoći (preduzimanjem procesnih radnji, posredstvom advokatskog tima UMHCG – Advokatsko ortačko društvo Terzić – Živković) pružaćemo podršku u zaštiti od diskriminacije ženama i djevojkama s invaliditetom i njihovih porodica.

Besplatna pravna pomoć pruža se svakog radnog dana (ponedeljak – petak) u terminu od 8.30 do 16.00 časova. Pravni savjeti mogu se tražiti lično, u prostorijama UMHCG, putem fiksnog i mobilnog telefona: 020/265-650, 069/385-981, 067/801-761, mejla: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli., Fejsbuk stranice, Instagram naloga, putem čata na portalu DisabilityInfo.me, čata na  platformi Vršnjačkapodrška.me (po sopstvenom izboru zainteresovanih).

Ova aktivnost sprovodi se u okviru projekta Osnaživanje kroz uključivanje! uz finansijsku podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, posredstvom Konkursa za NVO u 2024. u oblasti Rodna ravnopravnost kroz prizmu etike.

Britanski paraolimpijac Džon Mekfol biće izuzetan primjer svima tokom Paraolimpijskih igara u Parizu koje počinju u utorak.

Po zanimalju hirurg, a zlatni iz Pekinga 2008. u trci na 100 metara, Mekfol je postao prva osoba s invaliditetom koja je dobila dozvolu da učestvuje u svemirskoj misiji.

Mekfol u Pariz dolazi da pruži podršku timu Velike Britanije, ali i svim osobama s invaliditetom na planeti jer njegova priča daje pravi primjer koliko su granice sasvim relativna stvar.

Mislim da je sport zaista moćna stvar kada treba da pokažete ljudima koliko treba da cene ono za šta su svi sposobni. U ovom momentu je paraolimpijski sport u centru pažnje malo više nego inače i to je zaista moćna platforma da se ljudima ukaže na to za šta su sposobni ljudi sa invaliditetom, istakao je Mekfol.

Mekfol je kao devetnaestogodišnjak putovao na Tajland gde je doživio motociklističku nesreću koja je dovela do toga da mu desna noga bude amputirana iznad koljena.

 

To je okončalo njegove nade da će biti profesionalni vojnik.

 

Prošao sam kroz neke zaista mračne periode na početku, ali sam zapravo najviše bio frustriran jer mi je bilo potrebno nešto što će ispuniti moje apetite za izazovima. Prirodan izbor za mene je bio sport. Za sve fizičke izazove sam na kraju bio nagrađen i to je bio zaista snažan pokretač za moj oporavak i rehabilitaciju, kaže.

Za osam godina koliko je prošlo od kada sam izgubio nogu do momenta kada sam osvojio zlato u Pekingu naučio sam mnogo toga o sebi, a možda je i najvažnije to da sam shvatio da uz trud mogu da postignem bukvalno sve.

 

A sada je pred sebe stavio novi izazov.

 

Prije tri godne kolega mu je poslao reklamu, radilo se o programu za one koji žele da budu astronauti, a kroz koji je Evropska svemirska agencija željela da istraži i koliko u svemirskim programima mogu da učestvuju ljudi sa fizičkim invaliditetom.

Mislio sam da to zvuči neverovatno interesantno, i sa ličnog stanovišta ali i i sa sociološkog aspekta. Ono što su želeli i preglagali bilo je veoma zabavno i bio je to pravi izazov.

Tri godine kasnije on je prva osoba sa fizičkim oštećenjem  koja je dobila dozvolu da bude deo svemirske misije i tako je postao prvi parastronaut na svijetu. Ipak, on ističe da taj zvanični naziv i nije nešto što mu se sviđa jer on nije ni para ljekar ni para otac.

Mekfol se nada da će njegovo iskustvo biti podsticaj za 4.000 sportsta koji će uzeti učešće na Paraolimpijskim igrama u Parizu. Ali i za one koji nisu takmičari.

Ono što bih rekao ljudima koji se nose sa ovakvom traumom ili imaju životne poteškoće i izazove, kakvi god da su, je da pronađu nešto oko čega su strastveni jer će im to doneti nagradu, to će im pomoći da se ponovo pronađu i izgrade. Ja sam samo jedan čovek, ali narednih dana videćete stotine i hiljade ljudi koji se takmiče na najvišem nivou.

 

Izvor: Sport Klub

Pripremila: Dajana Vuković

Da bi Agencija za sprječavanje korupcije (ASK) mogla kvalitetno da procijeni nenovčane priloge u toku izborne kampanje, političke partije treba da obezbijede sve relevantne informacije o njihovim izvorima u tom periodu, nakon čega ASK mora aktivnije i detaljnije provjeriti  tačnost dobijenih podataka.

Nenovčani prilozi i donacije predstavljaju jedno od najproblematičnijih pitanja kada se govori o transparentnosti, dok sa druge strane usljed nepostojanja adekvatne metodologije za procjenu ovih priloga, izostaje efikasan nadzor nad sprovođenjem zakonske odredbe.

Imajući u vidu da je u toku proces sveobuhvatne izborne reforme, UZOR je pripremio Metodološke smjernice za procjenu nenovčanih donacija u toku izborne kampanje, i njima obuhvatio postupak, koji treba da sprovodi Agencija za sprječavanje korupcije.

Dokument je zamišljen kao osnova za definisanje novih zakonskih rješenja i prijedloga za unapređenje pravila o praćenju finansiranja izborne kampanje i podrazumijeva konkretne primjere za dobrovoljni rad, usluge, medijski prostor, opremu i objekte.

Stoga se kao prioritetna aktivnost Agencije nameće identifikovanje mogućih izvora nenovčanih donacija u toku izborne kampanje, zatim evidencija i verifikacija, te procjena vrijednosti i kontrola prijavljenih priloga.

Potrebno je i definisati jasan metodološki okvir koji će biti predstavljen političkim subjektima u kontekstu izvještavanja o nenovčanim donacijama.

Metodološke smjernice su pripremljene u okviru projekta Izborna reforma u fokusu: Vrijeme je! koji UZOR realizuje sa Centrom za demokratsku tranziciju (CDT) i Udruženjem mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG), a uz podršku Evropske unije.

 

Izvor: Uzor

Pripremila: Dajana Vuković

Strana 1 od 106

Back to top